כל מה שרציתם לדעת עלאיסטנבול.

מידע כללי

איסטנבול היא העיר הגדולה בטורקיה ונחשבת לבירה הלא רשמית של המדינה מה שהופך את העיר תיירותית מאוד ואת רחובותיה לעמוסים באנשים. איסטנבול היא גם העיר היחידה בעולם שמתפרשת על גבי שתי יבשות שונות וזה ניכר בהבדלי תרבות בין הצד האסייאתי לצד האירופאי. מה שמאפיין את איסטנבול יותר מכל הוא התרבות העשירה של המקום המתבטאת בשווקים ענקיים וצבעוניים, מוזיאונים וארמונות, קניונים גדולים ובעיקר אוכל נהדר שמתלווה בהכנסת אורחים חמה. העיר מתחלקת לשני איזורים עיקריים בהם תבלו רוב הזמן: העיר העתיקה ואזור כיכר טקסים.

דרכי הגעה

באיסטנבול 2 שדות תעופה עיקריים: נמל התעופה על שם סביהה גוקצ'ן - נמצא במרחק של שעה וחצי נסיעה מכיכר טקסים אליו ניתן להגיע בקלות באוטובוס שיוצא משדה התעופה ועולה 18 לירות לאדם. נמל התעופה איסטנבול שהוא בעצם המיקום החדש של שדה התעופה אטטורק שנסגר ועבר למשכן חדש ומרשים יותר הוא אחד הגדולים בעולם וגם ממנו יוצאים שאטלים למרכז העיר שאורכים כשעה וחצי.

התניידות

איסטנבול היא עיר פקוקה למדי. הפקקים מתחילים ב5 בבוקר ולא נגמרים עד אמצע הלילה, לכן מוניות הן הדרך הכי פחות מומלצת (למרות שהן מאוד זולות ובלילות לפעמים עדיפות). ישנה רכבת תחתית שמגיעה למקומות המרכזיים בעיר והיא הדרך המהירה ביותר להתנייד בעיר. אופציה זולה נוספת היא לנסוע באוטובוסים להם יש יותר תחנות מלרכבת התחתית אך גם שם תסבלו מהפקקים. את כרטיסיית האוטובוס ניתן לקנות ברכבת התחתית ולטעון אותה מראש וגם קיוסקים פזורים ברחבי העיר ליד תחנות האוטובוסים בהן ניתן לטעון את הכרטיסייה.

זמן שהיה מומלץ

מומלץ לשהות בעיר לפחות 3 לילות עם עדיפות לשבוע שלם. איסטנבול היא עיר ענקית והנסיעות שם לוקחות זמן רב, אם תרצו לחוות אותה כמו שצריך ולהספיק לבקר גם בצד האירופאי וגם בצד האסייתי זה יצרוך מכם שבוע.

טיפים שחשוב לדעת

הטורקים הם עם שדורש כבוד, תדברו איתם יפה ותפנו אליהם בכבוד. בשוק וברחובות התיירותיים הצעירים ידעו למלמל מילים באנגלית אך רוב המבוגרים אינם יודעים אנגלית כמעט בכלל לכן חשוב ללמוד מילים בסיסיות בשפה המקומית. כמעט בכל חנות אפשר להתמקח על המחירים, לא תמיד זה יעבוד אבל הם רגילים לנושא ומקבלים אותו בהבנה.