כל מה שרציתם לדעת עלאיטליה.

מידע כללי

ארץ המגף היא החיים עצמם, הדולצ'ה ויטה, מולדת הפסטה והפיצה והג'לאטו (גלידה), וגם ערש התרבות ביחד עם יוון. יש בה הכל מהכול, מפסגות האלפים המושלגות ועד הפרדסים של סיציליה שטופת-השמש, אתרי מורשת העולם של אונסק"ו יותר מכל מדינה אחרת בעולם, אמנות ותרבות בכל פינת רחוב וכמובן גם סטייל, המון סטייל - בתי אופנה, מוזיאוני רכב, אתרי נופש נוצצים וחנויות מעוצבות שחבל על הזמן. איטליה היא מדינה צרה וארוכה מאוד, ורוב המטיילים מתמקדים בה באזור מסוים - מילאנו או ונציה ואזור האגמים בצפון, טוסקנה ואומבריה במרכז, רומא אי-שם בין לבין, נאפולי, פוליה וחוף אמאלפי בדרום, או האיים סיציליה וסרדיניה. וכאמור, יש בה הכול: נופים מרהיבים, אגמים קסומים, סקי בחורף וטרקים בקיץ, ערי תרבות ואמנות שכל טיול בהן הוא כמו ביקור במוזיאון פתוח, היסטוריה בת אלפי שנים, אתרים ארכיאולוגיים מדהימים ואתרי נופש שוקקים, מאות פסטיבלים ואינספור הזדמנויות צילום. ועוד לא הזכרנו את האוכל והיין.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

איטליה מגוונת מאוד גיאוגרפית ולכן מתאימה לכל עונה בשנה. בחורף תוכלו לבחור בין סקי באלפים לבין נופש בסיציליה החמימה. בקיץ חם ולוהט כמעט בכל מקום פרט לאזור הצפון: זו העונה הבוערת, ולכן היא גם עמוסה מאוד בתיירים. עונות הביניים (אפריל-מאי וספטמבר-אוקטובר) מושלמות לביקור, גם משום שהאקלים נוח וגם משום שהמחירים נוחים יותר, אבל אל תצפו לאתרים ריקים מתיירים. לפני שאתם בוחרים מתי להגיע, שימו לב אם יש בעיר או באזור פסטיבלים גדולים, כי אז המחירים עלולים לזנק.

ויזה ומעברי גבול

אין צורך באשרת כניסה לביקור של עד 90 יום באיטליה. מעברי הגבול בין מדינות אירופה פתוחים לגמרי.

מטבע מקומי

המטבע הנהוג באיטליה הוא האירו. לא חסרים באיטליה משרדי חלפנות וכספומטים, אבל רצוי להצטייד בכמות מספקת של כסף מזומן - ברבות מהמסעדות המשפחתיות ומהחנויות הקטנות (במיוחד בעיירות ובכפרים) לא מכבדים כרטיסי אשראי. בכל מקרה, כדאי לזכור שאמריקן אקספרס פופולרי פחות מוויזה וממסטרקארד.

סים מקומי ואינטרנט

עם ההגעה לאיטליה, תוכלו לקנות סים מקומי של TIM או של Vodafone (הרשת עם הקליטה הנרחבת ביותר באיטליה) בכל סניף של חברות הסלולר, או כבר בנמל התעופה, בסניפים של Forexchange.

בטיחות ובריאות

איטליה היא מדינה בטוחה לטיול, אך כמו בכל מקום אחר, גם כאן כדאי לשמור היטב על החפצים שלכם, במיוחד בערים הגדולות ובאתרים הומי אדם. מי הברז באיטליה טובים לשתייה, ואין סכנות בריאות מיוחדות למטיילים באיטליה, למעט חשיפה לשמש ולחום.

מאכלים מקומיים

גם מי שעדיין לא ביקר באיטליה ודאי מכיר את המטבח האיטלקי, ובמיוחד את נציגיו הבולטים, הפיצה והפסטה. אבל לכל מחוז באיטליה יש מטבח משלו ומאכלים אופייניים, וגם סוגי הפסטה ואופן ההכנה משתנים ממקום למקום. בניגוד למה שמקובל לחשוב, הפסטה היא רק אחת ממנות הפתיחה בדרך כלל, ומנה איטלקית טיפוסית במסעדה תכלול בשר או דגים ותוספת. אם תרצו לחסוך, אל תשבו ב-Ristorante (היקרה יותר); בחרו ב-Trattoria משפחתית (גם לא חייבים להזמין מנת פתיחה, מנה ראשונה, עיקרית וקינוח); ולארוחה קלה אפשר להסתפק גם בפיצה לפי משקל. איטליה ידועה בגלידה המשובחת ובקינוחים שלה, בקפה המובחר (תזכרו: קפוצ'ינו שותים רק בבוקר, ואספרסו בסוף הארוחה) וביינות המהוללים שלה.