כל מה שרציתם לדעת עלרומא.

מידע כללי

אומרים שכל הדרכים מובילות אליה? גם אם זה לא נכון, רומא היא אחת מאותן ערים שאפשר לבקר בהן שוב ושוב ושוב, ועדיין לא לגלות את כל סודותיה. זו עיר סואנת ומרגשת ועשירה בהיסטוריה כמעט מכל עיר אחרת בעולם (אולי למעט ירושלים), עיר שהיתה בירת העולם בימי האימפריה הרומית ולאחר מכן הפכה לבירת העולם הנוצרי. יש בה רחובות צרים שנפתחים אל כיכרות אדירות, אובליסקים ממצרים ואינספור מזרקות וארמונות מתקופת הרנסאנס, מקדשים פגאניים בפורום הרומי, פנתיאון בן אלפיים שנה וקולוסיאום אחד מופלא ועתיק באותה מידה, וגם מדינה קטנה ועצמאית בתוך תחומי העיר (קריית הוותיקן). היא עשירה כל כך באוצרות אמנות שאפשר לכנות אותה מוזיאון אחד פתוח - מפיאצה נאבונה ועד פונטנה די טרבי - ואם תבקרו בבזיליקת סן פייטרו ובמוזיאוני הוותיקן, אתם עלולים להסתחרר מכל היופי הזה. אבל יש בה גם פינות חמד ופארקים שלווים כמו וילה בורגזה, טונות של סטייל וחנויות מעצבים, וגם מסעדות משפחתיות קטנות בטראסטברה, גטו יהודי שהפך למוקד קולינרי, שווקים נהדרים כמו קאמפו דה פיורי וברים שוקקים ללגימת אספרסו בשעות הבוקר (בעמידה, כי זה זול יותר) או לאפריטיף בשעות הערב המוקדמות. בקיצור, כל הדרכים באמת מובילות לרומא.

דרכי הגעה

טיסות סדירות של אל על ואליטליה, וגם טיסות מוזלות של ריאנייר, נוחתות בנמל התעופה פיומיצ'ינו (ליאונרדו דה וינצ'י), משם תוכלו לנסוע ברכבת ליאונרדו אקספרס (14 אירו) ישר לתחנת טרמיני שבמרכז רומא.

התניידות

הכי כיף לטייל ברומא ברגל, אבל כדי להגיע ליעדים מרוחקים יחסית ממרכז העיר, כמו הוותיקן, ייתכן שתעדיפו לנסוע במטרו (קו A) או באוטובוס. תחנת הרכבת (והאוטובוסים) הראשית היא טרמיני, ויש גם תחנת אוטובוסים גדולה בלאגו די טורה ארג'נטינה (משם תוכלו לנסוע גם לוותיקן וגם לטראסטברה).

זמן שהיה מומלץ

שלושה ימים עד שבוע, אם תרצו לחרוש את העיר וגם את סביבותיה (טיבולי, ויעדים נוספים מחוץ לעיר, כולל אוסטיה אנטיקה).

טיפים שחשוב לדעת

מעטים יודעים זאת, אבל אסור על פי חוק לאכול ולשתות על המדרגות הספרדיות (אתם עלולים לחטוף קנס). המים באיטליה אמנם טובים לשתייה, אבל רוב התיירים קונים בקבוקים של מים מינרלים. והנה לכם טיפ - בעיר פזורים מאות ברזים וגם לא מעט מזרקות עם מי מעיינות צלולים וקרירים, ותוכלו למלא את הבקבוק בכל אחד מהם. רק שימו לב שלא בכל המזרקות יש מים טובים לשתייה, אם כתוב בשלט Non potabile, אל תשתו. לקראת הביקור בכנסיות של העיר (ובמיוחד בוותיקן), דאגו להתלבש צנוע; אין כניסה בחולצת בטן, במכנסיים קצרים/מיני או בכתפיים חשופות.