כל מה שרציתם לדעת עלויאטנם.

מידע כללי

ויאטנם היא מדינה קסומה בדרום מזרח אסיה, השוכנת על דרום שפת הים הסיני. במדינה תמצאו ערים צפופות הומות אדם לצד ערי נופש מדהימות. ויאטנם ידועה בתוואי יפהפה של טבע, נהרות, פגודות בודהיסטיות ומקדשים לצד מסורת מדהימה ומקומיים מסבירי פנים.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

בויאטנם יש מזג אוויר טרופי המאפשר לבקר בה בכל חודשי השנה. מזג האוויר משתנה בין האזור הצפוני והאזור הדרומי של ויאטנם: דרום ויאטנם (דה נאנג ודרומה) - הטמפרטורות בחלקה הדרומי של ויאטנם נשארות יחסית קבועות לאורך כל השנה אך מזג האוויר מתחלק לשתי עונות. העונה הרטובה - חלה בין החודשים מאי לנובמבר. העונה היבשה - חלה בין החודשים דצמבר לאפריל. צפון ויאטנם (האנוי וצפונה) - מתחלק ל4 עונות שונות: חורף - חל בין ינואר למרץ ומזג האוויר קר מאוד וגשום אביב - חל בין מרץ למאי מזג אוויר נעים מאוד ומומלץ! קיץ - חל בין יוני לספטמבר ומזג האוויר חם וגשום סתיו - חל בין אוקטובר לדצמבר מזג אוויר נעים. בהרים (סאפה והסביבה, דאלאת) עדיף לטייל בעונה החמה יותר, בין יוני לנובמבר.

ויזה ומעברי גבול

אזרחים ישראלים צריכים להוציא ויזה לויאטנם. את הויזה ניתן להוציא בשגרירות ויאטנם בת"א מראש או בשדה בויאטנם. במידה ותבחרו להוציא ויזה בשדה בויאטנם ולא להוציא ויזה מראש יש להצטייד בשתי תמונות פספורט טרם ההגעה לשדה. שימו לב שהוצאת ויזה בשדה התעופה בויאטנם כרוכה בתור שעשוי להיות ארוך מאוד.

מטבע מקומי ועלויות

המטבע המקומי בויאטנם הוא דונג ויאטנמי - Vietnamese dong מדובר במטבע חלש מאד, כאשר שקל אחד שווה כ- 6,700 דונג ויאטנמי. ההתנהלות אפשרית גם במזומן וגם באשראי, ויש כספומטים ברוב הנקודות. הטיול לויאטנם יכול להיות זול מאד אם בוחרים לישון בגסטהאוסים והוסטלים (בין 6-12 דולר ללילה בדורמס). יש גם מלונות יקרים (ומפנקים יותר) החל מ- 40 דולר ללילה ועד מאות דולרים ללילה. כך גם לגבי נסיעות - סליפר (אוטובוס לילה) יעלה כמובן פחות מטיסת פנים, וגם החוויה די מומלצת. יותר קל להמיר דולרים מאשר יורו למטבע המקומי.

סים מקומי ואינטרנט

אפשר לקנות סים מקומי בויאטנם או להגיע עם חבילת גלישה מהארץ. בשל התפתחות התיירות המואצת בויאטנם בשנים האחרונות יש Wifi כמעט בכל מקום המאפשר לטייל בויאטנם בקלות גם בלי סים מקומי או חבילת גלישה מהארץ.

בטיחות ובריאות

בכפרים ובעיירות הקטנות תרגישו מאוד בטוחים, ואין שם פשע או תחושה של סכנה. בערים הגדולות כמו האנוי (הבירה) וסייגון שבדרום ויאטנם, יש תופעה רצינית של כייסים וגניבות, כאשר הנפוצה בהן היא חטיפת התיק \ נייד \ ארנק על-ידי אופנוע חולף אז כדאי להיות ערניים לנושא. כמו מדינות רבות במזרח, עדיף שלא להיעקץ מיתושים כי חלקם נושאים איתם קדחות כאלה ואחרות. קחו עמכם אלתוש מהארץ והצטיידו גם בספרי דוחה יתושים מקומי.

מאכלים מקומיים

האוכל הויאטנם דומה מאד לאוכל התאילנדי שהוא אסיאתי טיפוסי, אבל פחות חריף. מאכלים שמאוד מומלץ לנסות הם תבשילי הקארי השונים ובאן-מי.