כל מה שרציתם לדעת עלבולגריה.

מידע כללי

המדינה שבחבל הבלקן אמנם קטנה אך עשירה בנופים, מרצועת החוף היפהפייה שלשפת הים השחור ועד שני רכסי הרים שחוצים את המדינה לרוחבה. בשנים האחרונות היא הפכה ליעד אהוב על תיירים שמחפשים יעד קרוב וזול, אך פרט לים ולאתרי הנופש המוכרים, כמו וארנה או בורגס, יש בה גם עיר בירה נעימה לצד טבע מתפרץ ונופים משגעים, והיא מושלמת גם לבטן גב וגם לטרקים באזור בנסקו – אתר סקי תוסס בחורף – לביקור בכפרים הרריים ולהיכרות עם התושבים מסבירי הפנים.

מזג אוויר ועונות לטיול

מזג האוויר בבולגריה מגוון, ויש בה יעדים המתאימים לכל עונה. הקיץ נעים יחסית לארץ, אך אתרי הנופש שלחוף הים השחור מלאים עד אפס מקום. האביב הוא העונה המומלצת ביותר לטיול ברחבי המדינה, כשהערים הגדולות ועיירות הנופש עמוסות פחות בתיירים. בסתיו תיהנו משלכת מרהיבה בהרים, אך מזג האוויר סגרירי וגשום, ואתרי התיירות נכנסים בעונה הזו לתרדמת החורף שלהן. בחורף קר ומושלג באזורים רבים, אבל זו העונה המושלמת לסקי במחירים זולים בהרבה מהמקובל באתרים אחרים באירופה.

ויזה ומעברי גבול

בעלי דרכון ישראלי אינם זקוקים לאשרת כניסה כדי לטייל בבולגריה עד 90 יום. טיסות ישירות מישראל נוחתות בסופיה ובפלובדיב, ובעונה יש גם טיסות שכר לאתרי הנופש וארנה ובורגס.

מטבע מקומי ועלויות

המטבע המקומי בבולגריה נקרא לב (או לבה). על אף היותה חלק מהאיחוד האירופי, במקומות רבים בבולגריה לא מכבדים את האירו ותצטרכו להמיר למטבע המקומי. ברוב בתי העסק מכבדים כרטיסי אשראי בינלאומיים, ויש כספומטים בכל פינה. שימו לב: אל תחליפו מטבע אצל הרוכלים ברחוב, אלא רק במשרדי החלפנות הרשמיים או בבנקים.

סים מקומי ואינטרנט

בולגריה היא אחת המדינות המרושתות ביותר, ויש אינטרנט אלחוטי חינם בכל הערים הגדולות. אם בכל זאת תרצו לקנות סים מקומי, פנו לכל חנות של Telenor או Vivacom, חברות הסלולר המקומיות. סים לגלישה באינטרנט יעלה בסביבות 15 לב ל-15 ג'יגה.

בטיחות ובריאות

בולגריה היא מדינה בטוחה מאוד לתיירים, אך כמו בכל מקום אחר, גם כאן מומלץ לשמור היטב על החפצים שלכם. כמו כן, עדיף לא לשתות כאן מים מהברז. אם בכוונתכם לטייל במדינה ברכב שכור, יש לזכור שרבות מהדרכים צרות ומתפתלות, ובאזורי ההרים גם אינן מתוחזקות היטב.

מאכלים מקומיים

המטבח הבולגרי ספג השפעות רבות ממדינות שכנות כמו יוון, טורקיה ורומניה. הבישול מבוסס על אידוי, אפייה, נזידים וברביקיו. הבשר הפופולרי ביותר הוא בשר החזיר, ולשומרי הכשרות כדאי לוודא מראש מה מגישים לכם. גם צמחוניים לא יישארו רעבים בבולגריה, בזכות ממולאים וסלטים מקומיים שמבוססים על פלפלים וחצילים. המאפה הבולגרי המפורסם הוא בניצה, העשוי מבצק עלים וגבינה בולגרית ומוגש חם. הבניצה טרי במיוחד מיד אחרי האפייה (עד עשר בבוקר).