כל מה שרציתם לדעת עלגאורגיה.

מידע כללי

גיאורגיה שבהרי הקווקז שוכנת לשפת הים השחור, ונחשבת אחת המדינות היפות בעולם. היא מתהדרת בתואר מולדת היין, וידועה בהכנסת האורחים שלה. ניתן לטייל בה עצמאית או בטיול מאורגן, ויש בה הכל: היסטוריה, תרבות ואדריכלות; נופש, קזינו, קניות ובילויים; סקי ומעיינות חמים; וגם טבע בתולי וכפרים שקפאו בזמן. חוץ מזה, היא גם גן עדן לשוחרי טרקים, טיולי ג'יפים ורפטינג.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

העונות המומלצות ביותר הן אמצע מאי עד תחילת יולי וספטמבר עד אמצע אוקטובר, כשמזג האוויר חמים ושטוף שמש. יולי-אוגוסט לוהטים מאוד בטביליסי, אך בהרים מזג האוויר נוח, וזה שיא העונה לשפת הים השחור. יוני-ספטמבר מומלצים לטרקים בהרי הקווקז, ועונת הסקי נמשכת מדצמבר עד פברואר.

ויזה ומעברי גבול

אזרחי ישראל אינם זקוקים לאשרת כניסה לגיאורגיה. שערי הכניסה הראשיים לגיאורגיה הם טביליסי ובאטומי. זכרו שהכניסה לאבחזיה או לדרום אוסטיה מרוסיה אסורה על פי החוק הגיאורגי, ונחשבת פשע שהעונש עליו הוא קנס כבד ואפילו מעצר. אם תעשו זאת, אל תנסו להמשיך לתוך שטחה של גיאורגיה מכל אחד משני החבלים הבדלניים.

מטבע מקומי ועלויות

המטבע המקומי בגאורגיה הוא לארי (Lari). המטבע הזר הנפוץ ביותר הוא הדולר, ומומלץ להמיר אותו ללארי עם ההגעה, בנמל התעופה או במשרדי החלפנות הרבים שבערים. אם אתם יוצאים לטיול בהרים, דאגו להצטייד בכסף מבעוד מועד. יש כספומטים רבים בערים ובעיירות הגדולות, וכרטיסי האשראי הנפוצים ביותר הם ויזה ומסטרקארד.

סים מקומי ואינטרנט

אצל הספקיות המקומיות כמו Magti או Geocell תוכלו לקנות SIM מקומי זול, אך אל תשכחו להצטייד בדרכון. לכל ספקיות הסלולר יש גם דלפקים בנמל התעופה של טביליסי, כך שתוכלו להצטייד ב-SIM מיד עם ההגעה. תעריפי השיחות נמוכים, ותיהנו מחבילות שיחות ו/או גלישה במחירי רצפה. וויפי ניתן למצוא כמעט בכל מקום בטביליסי הבירה אך קשה למצוא בכפרים

בטיחות ובריאות

גיאורגיה נחשבת מדינה בטוחה ומסבירה פנים לתיירים. ובכל זאת, מומלץ לשמור על כללי הזהירות הרגילים, כמו בכל מקום אחר בעולם. במקומות הומי אדם, במיוחד בערים הגדולות, היזהרו מכייסים. בעיירות ובכפרים, היזהרו מכלבים משוטטים, הם עלולים להיות נגועים בכלבת. שתו רק מים מינרליים. החוק בגיאורגיה אוסר על הכנסת תרופות מסוימות שכוללות חומרים ממכרים, והיו מקרים שבהם תיירים עוכבו לחקירה בשל אחזקת תרופות. אם הם נוטלים תרופות כלשהן, דאגו להצטייד במרשם חתום על ידי רופא ומתורגם לאנגלית.

אוכל מקומי

המאכל הגיאורגי הנפוץ ביותר הוא החצ'פורי (מאפה גבינה), ולכל מחוז יש את הגרסה שלו. מאכל נפוץ לא פחות הוא החינקלי (כיסוני גבינה, בשר או פטריות), ובכל ארוחה נהוג להגיש גם מבחר של סלטים ומזטים, כמו חציל ממולא בממרח אגוזים, תבשיל שעועית שנקרא לוביו, וגם סלט תרד שנקרא פחאלי. לצד כל אלה יש גם שלל תבשילים, ובכולם מככבים הכוסברה ואגוזי המלך.