כל מה שרציתם לדעת עליוון.

מידע כללי

ארץ האוזו והיאסו, הטברנות והבוזוקי, השמש הנצחית והבתים הצבועים בכחול-לבן, היא אחת המדינות המתוירות באירופה. אבל רוב התיירים מסתפקים בנופש באחד מהאיים הגדולים, או בחופשה עירונית באתונה, ואינם מודעים למגוון הגיאוגרפי האדיר של מדינת הבלקן הזו, הידועה כערש התרבות המערבית. אי אפשר לראות את כל יוון בטיול אחד, כך שמומלץ להתמקד באזור מסוים: בהתאם לטעמכם האישי, אפשר לבחור באי קטן או גדול וליהנות מחופשת בטן-גב או לחרוש את האי לעומק. אתונה היא יעד בפני עצמו, וגם קרש קפיצה אל האיים (בטיסה או במעבורת) או לטיול ברכב שכור באטיקה ובאזור הפלופונסוס שבדרום המדינה. במרכז יוון תוכלו לנפוש בחצי האי פליון או לעשות וי על החלום של מטיילים רבים ולבקר במטאורה. בצפון המדינה תוכלו ליהנות מסוף שבוע בסלוניקי התוססת, לצאת לטרק על הר אולימפוס או לנפוש ולטייל בגן-העדן של חלקידיקי.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

האקלים ביוון ים תיכוני ומזכיר מאוד את מזג האוויר בארץ. הקיץ חם עד לוהט באיים וביוון היבשתית גם יחד, והחורף באיים מתון יחסית אבל כדאי לזכור שרוב האתרים ובתי-העסק סגורים לחלוטין. מאתונה צפונה, הטמפרטורה בחורף עלולה לצנוח לאפס, ובהרים שבפנים הארץ אף פחות מזה. עונות נוחות יותר לטיול הן האביב והסתיו, אבל הן גם גשומות יחסית.

ויזה ומעברי גבול

אין צורך באשרת כניסה לביקור של עד 90 יום ביוון. מעברי הגבול בין מדינות אירופה פתוחים לגמרי, אך אם תרצו לשוט לטורקיה מהאיים המזרחיים ביותר של יוון, אל תשכחו להצטייד בדרכון.

מטבע מקומי

המטבע הנהוג ביוון הוא האירו. בערים ובעיירות הגדולות לא חסרים משרדי חלפנות וכספומטים, אבל אם אתם מתכוונים לטייל גם בכפרים קטנים (ביוון היבשתית או באיים הנידחים יותר), הצטיידו מראש בכסף מזומן ובשטרות קטנים. כרטיסי האשראי הגדולים מכובדים כמעט בכל בית-עסק.

סים מקומי ואינטרנט

כמעט בכל מלון, מסעדה, חנות או תחנת דלק בערים הגדולות ובאזורי התיירות יש אינטרנט אלחוטי חינם. כרטיס סים מקומי תוכלו לקנות כמעט בכל מקום ביוון. חברות הסלולר הגדולות הן Vodafone ו-Cosmote, ופריסת הקליטה שלהן היא הטובה ביותר. אפשר לקנות סים גם בנמל התעופה של אתונה, אבל בסלוניקי ייתכן שתצטרכו לחכות עד שתגיעו העירה.

בטיחות ובריאות

יוון היא מדינה בטוחה מאוד לטיול, אך כמו בכל מקום אחר, גם כאן כדאי לשמור היטב על החפצים שלכם, במיוחד בערים הגדולות ובאתרים הומי אדם. מי הברז טובים לשתייה, ואין סכנות בריאות מיוחדות למטיילים, למעט חשיפה לשמש ולחום.

מאכלים מקומיים

כאוהבי המטבח הים תיכוני, האוכל היווני מוכר לנו היטב - מהסלט היווני המפורסם עם גבינת פטה, דרך המוסקה והסופלאקי או הגירוס (שוורמה), ועד דגים טריים על האש. כמה מהמשקאות היווניים הפופולריים ביותר הם הפראפה (קפה קר ומוקצף), או האוזו והציפורו החריפים.