כל מה שרציתם לדעת עלסלוניקי.

מידע כללי

העיר השנייה בגודלה ביוון נמצאת במחוז מקדוניה שבצפון המדינה. זו עיר עתיקה מאוד שנחרבה כמעט לחלוטין בדליקה גדולה ב-1917, ורוב המבנים שתראו כאן היום חדשים יחסית. מטיילים רבים מופתעים לגלות שיש בסלוניקי רק כמה שרידים מהעת עתיקה ומהתקופה הביזנטית, ומתאכזבים מהמראה של בתי הדירות המשעממים… אבל אל תתנו לזה להרתיע אתכם. אם תתנו לה הזדמנות, סלוניקי עשויה להפתיע. בקרו בכנסיות הביזנטיות, ברוטונדה המרשימה ובמוזיאון לארכיאולוגיה, ואל תשכחו את המוזיאון היהודי. הצטלמו ליד שער גאלריוס שהפך לסמלה של העיר, וטפסו אל ראשו של המגדל הלבן שלשפת הים, וגם אל העיר העילית (אנו פולי), הידועה בסמטאות הצרות שלה ובנוף היפה אל האזור. המשיכו אל הכיכר המרכזית, פלאטיה אריסטוטלס, שבו בבתי-הקפה האופנתיים, טיילו בשווקים המקורים של העיר וצאו להליכה על הטיילת הארוכה ולבילוי בברים התוססים והמעוצבים שלכל אורכה. מחוץ לעיר, אפשר להצטרף לטרק על הר אולימפוס, לצאת לטיול יום (ארוך מאוד) אל המנזרים התלויים של מטאורה, או לבחור בחופשת בטן-גב בחצי האי היפהפה של חלקידיקי.

דרכי הגעה

יש טיסות ישירות של אל על, ארקיע וריינאייר אל נמל התעופה של סלוניקי, המרוחק 17 ק"מ ממרכז העיר.הנסיעה באוטובוס (בקו 78) למרכז העיר נמשכת 45 דקות בערך ועולה רק 2 אירו. ויש גם שאטלים ומוניות.

התניידות

סלוניקי מרושתת בקווי אוטובוס רבים, והנסיעה בהם נוחה אך צפופה. אין עדיין רכבת תחתית בעיר (היא נמצאת בבנייה), והדרך הנוחה ביותר לטייל בה היא ברגל. בשל התנועה הכבדה מאוד בכל שעות היום, הנסיעה במונית עלולה להיות מתסכלת.

זמן שהיה מומלץ

שלושה-חמישה ימים (או יותר מזה, אם תרצו לשלב גם טיולים מחוץ לעיר).

טיפים שחשוב לדעת

מומלץ להזמין חדר במלון שנמצא ברדיוס של קילומטר מפלאטיה אריסטוטלס, אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם רחוקים ממרכז העניינים, בשכונה שנראית בלילות כמו אזור תעשייה שומם. ביום גשום, או סתם אם יתחשק לכם בילוי בקניון, אפשר לנסוע באוטובוס ממרכז העיר אל מרכז הקניות הגדול והחדיש Mediterranean Cosmos שליד נמל התעופה. יש בו מגוון רחב של חנויות, מותגים ומסעדות, והוא מחולק לאזורים בצבעים שונים.