כל מה שרציתם לדעת עלירדן.

מידע כללי

בשנים האחרונות הפכה ירדן למוקד משיכה של ממש בקרב תיירים ישראלים, ויש לכך סיבה טובה. ירדן גובלת בישראל, ואפשר להגיע אליה ברכב פרטי ולצאת לחו"ל ללא צורך בטיסה. זו מדינה קסומה ומרתקת, ויש בה שלל אתרים היסטוריים מרשימים - בהם גם אחד משבעת פלאי תבל, העיר הנבטית הקדומה פטרה – לצד טבע מדברי מרשים בוואדי רם הייחודי, וכמובן גם חופשת בטן-גב מפנקת (וזולה) בעקבה.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

האקלים בירדן דומה מאוד לישראל, ובחודשי הקיץ מזג האוויר לוהט. העונות המומלצות ביותר לטיול הן האביב (מרץ/אפריל) והסתיו (ספטמבר/אוקטובר), כשמזג האוויר נעים יחסית. בחורף, כדאי להביא בחשבון סכנת שיטפונות באזור המדבר.

ויזה ומעברי גבול

יש שתי דרכים להיכנס לירדן מישראל: בטיסה ישירה לעמאן או לאילת (ומשם במעבר הגבול לירדן); זו אפשרות יקרה יותר, אך גם פשוטה יותר למי שלא מעוניין בנסיעה ארוכה. דרך מעבר הגבול רבין, הסמוך מאוד לכניסה לאילת. למי שבוחר להגיע ברכב פרטי, אל חשש, ליד מעבר הגבול יש חנייה חינמית, שם תוכלו להשאיר את הרכב במהלך שהותכם בירדן (הכניסה עם הרכב הפרטי לתוך ירדן מורכבת יותר). במעבר הגבול רבין, תצטרכו לשלם אגרה בסך 100 ₪ (מומלץ לשלם את האגרה מראש באינטרנט). כמו כן, על מנת לעבור בהצלחה את מעבר הגבול, תזדקקו למדריך מקומי שילווה אתכם בצד הירדני. יש הרבה מאוד חברות תיירות שמעניקות את השירות תמורת תשלום. ביציאה חזרה ארצה, תצטרכו לשלם 10 דינר במעבר הגבול.

מטבע מקומי

המטבע המקומי בירדן הוא הדינר (1 דינר שווה 5 ₪). לא מומלץ להמיר כסף במעבר הגבול או בנמל התעופה של עמאן, שם שער ההמרה גבוה יותר. אפשרות אחת היא להמיר כסף ברובע המוסלמי בירושלים, או עם ההגעה לעקבה. כרטיסי האשראי הגדולים מכובדים כמעט בכל מקום, פרט לשווקים ולדוכנים.

סים מקומי ואינטרנט

בעקבה תיהנו ברוב האזורים מקליטה טובה של חברות הסלולר הישראליות, ואין צורך לקנות שם סים מקומי. במדבר ואדי רם אין קליטה טובה, אך ברוב מקומות הלינה תיהנו מאינטרנט אלחוטי. אם תרצו לקנות סים מקומי, תוכלו לעשות זאת בנמל התעופה של עמאן או בוודאי מוסא.

בטיחות ובריאות

ירדן נחשבת מדינה בטוחה לטיול, גם לנשים המטיילות יחדיו, אבל כדאי לזכור שיש אזהרת מסע למטיילים בירדן ולהתעדכן במצב באתר משרד החוץ. חוץ מזה, כמו בכל מקום אחר, כדאי לשמור על ערנות ולהקפיד על אמצעי הזהירות הרגילים. שימו לב, אם אתם מבקרים בפטרה ובוואדי רם, הקפידו להצטייד בכובע ובקרם הגנה מהשמש, בשניהם אין כמעט מקומות מוצלים.

מאכלים מקומיים

המטבח הירדני מתאים מאוד לחיך הישראלי, וכולל מזטים כמו קובה, לבנה, באבא גנוש, טבולה, וכמובן גם חומוס וטחינה. המנה העיקרית המסמלת יותר מכל את המטבח הירדני היא מנסף, תבשיל של בשר כבש המבושל עם יוגורט ומוגש על מצע של אורז. ולקינוח תוכלו ליהנות מבקלווה, כנפה או קדאיף, וגם מקפה שחור או מתה עם נענע.