כל מה שרציתם לדעת עלאזרבייג'אן.

מידע כללי

'ארץ האש' היא אחת המדינות המפתיעות במרכז אסיה, וליתר דיוק באזור הקווקז. בשנים האחרונות היא הפכה למוקד תיירות פופולרי מאוד, הרבה בזכות בירתה הנוצצת באקו, וגם בזכות אתרי הטבע המרהיבים, המחירים הזולים והמטבח המקומי. אזרבייג'ן היא אמנם מדינה מוסלמית אבל חילונית, ותמצאו בה שילוב קסום בין ישן לחדש – באקו העדכנית, הצעירה והתוססת, לצד כפרים הרריים שתושביהם רועי צאן ומתגוררים בבקתות שבנו במו ידיהם. לא רחוק מבאקו תוכלו לבקר באתר מורשת עולמית כמו שמורת גובוסטאן העשירה בציורי מערות, וגם לחזות בתופעת טבע ייחודית של הרי געש מבוץ. ולמי שמחפש את הזווית היהודית, יש גם עיירות שלמות שהיו שייכות בעבר ליהודים, מוזיאונים המוקדשים לקהילה היהודית וגם בית קברות יהודי בבאקו.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

מזג האוויר דומה לזה של ישראל. בקיץ חם מאוד, ובחורף קר ואפילו מושלג באזורים מסוימים במדינה. באביב ובסתיו מזג האוויר נוח יחסית אך כמות המשקעים גדולה יותר. כדאי גם לזכור שלא סתם מכנים את באקו 'עיר הרוחות', כי מנשבות בה לאורך השנה רוחות חזקות.

ויזה ומעברי גבול

יש צורך באשרה כדי לבקר באזרבייג'ן, אך אין צורך להנפיק אותה מראש אלא עם ההגעה לנמל התעופה (בעלות של 26 דולר; דאגו להכין את הסכום במדויק או שתוכלו לשלם בכרטיס אשראי); ואפשר לעשות זאת גם מראש באינטרנט. חשוב מאוד: על פי החוק האזרי, כניסת תיירים לחבל נגורנו קרבאך היא עבירה על החוק. כמו כן, יש מעברי גבול בין אזרבייג'ן לגיאורגיה, אך אין מעבר גבול ישיר לארמניה.

מטבע מקומי

המטבע המקומי נקרא מאנאט (manat), וכלל האצבע לחישוב נוח הוא 1 מאנאט = 2 ₪. משרדי חלפנות רבים פזורים ברחבי באקו, אך אם תצאו מהעיר הגדולה לאזורים כפריים ונידחים יותר, הצטיידו מראש בכסף מקומי במזומן.

סים מקומי ואינטרנט

ניתן לקנות סים מקומי בכל חנות של Azer Cell, וזו האפשרות הטובה ביותר גם מבחינת הקליטה וגם מבחינה כספית (6 גי'גה יעלו בסביבות 30 מאנאט).

בטיחות ובריאות

כאמור, אזרבייג'ן היא מדינה מוסלמית אך חילונית וסובלנית מאוד, וגם אחת המדינות הבטוחות בעולם. בערים יש נוכחות יפה של שוטרים בפארקים, בכבישים, בשוק ובאתרי התיירות, ובכפרים ובהרים בטוח מאוד לטייל. כמו בכל מקום אחר בעולם, גם כאן יש כייסים ויש לשמור על ערנות, אבל אחוז הפשיעה הוא מהנמוכים בעולם.

מאכלים מקומיים

המטבח האזרי מבוסס על בשר כבש ועל אורז, ומזכיר במובנים רבים את המטבח הטורקי ואת המטבחים של שאר מדינות הקווקז, כולל גיאורגיה. במסעדות המקומיות יגישו לכם סלטים, לחם לבאש, קבבים של בשר כבש, ממולאים ותבשילים כמו פילאף. ואל תוותרו גם על הקוטאב (בצק דק ממולא בירק, גבינה או בשר).

בחרו עיר