כל מה שרציתם לדעת עלקרואטיה.

מידע כללי

אחת המדינות הפוטוגניות בעולם נמצאת במרחק שלוש שעות טיסה בלבד מישראל. בצפון היא חובקת את הרי הבלקן, ובדרום היא נושקת לכל אורכה לים האדריאטי. 'ארץ אלף האיים' ידועה לא רק בריביירה שוקקת החיים שלה ובחופיה המופלאים, אלא גם בערים עתיקות ויפהפיות, בטבעי בתולי של הרים חרוטיים ומפלים שוצפים ובאוכל ערב לחיך, כך שכל אחד ימצא כאן את מבוקשו. יחסית למדינה צעירה כל כך, התשתיות במדינה מצוינות, וגם האווירה הנינוחה ומזג האוויר המושלם מושכים לכאן מיליוני תיירים שנוהרים אל דוברובניק, אל אגמי פליטוויצה, אל ספליט ואל מוקדי עניין נוספים, או משלבים טיול בקרואטיה עם ביקור במונטנגרו ובבוסניה השכנות.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

החודשים המושלמים לביקור בקרואטיה הם ספטמבר ומאי, כשהטמפרטורות נוחות, מי הים חמימים ומוקדי התיירות אינם עמוסים עד אפס מקום. ביוני-אוגוסט, מזג האוויר חם עד לוהט, המוני אירופאים פוקדים את החופים ומחירי הלינה מזנקים. בחורף קריר יחסית לאורך קו החוף, וקר מאוד בפנים הארץ; וכדאי להביא בחשבון שמלונות ומתקני תיירות רבים סגורים בחודשים האלה.

ויזה ומעברי גבול

ישראלים אינם זקוקים לאשרת כניסה כדי לשהות בקרואטיה עד שלושה חודשים. קל ונוח להיכנס למדינה בטיסה ישירה (כרגע לזאגרב בלבד) או עם קונקשן. לחלופין, תוכלו להגיע לכאן גם בדרך היבשה – מסלובניה, מהונגריה, מסרביה, מבוסניה-הרצגובינה וממונטנגרו. אם אתם נוהגים, הקפידו להחזיק את הדרכון בהישג יד, יש בכבישים ביקורות תכופות של משמר הגבול המקומי.

מטבע מקומי

למרות החברות באיחוד האירופי, קרואטיה שמרה על המטבע המקומי שלה, שנקרא קונה (kuna), וזאת כנראה אחת הסיבות לכך שהיא עדיין זולה בהשוואה לשכנותיה מצפון וממערב. כספומטים פזורים בכל מקום, וכרטיסי אשראי מכובדים כמעט בכל בית עסק.

סים מקומי ואינטרנט

קרואטיה מרושתת היטב, וברוב בתי העסק תיהנו מאינטרנט אלחוטי באיכות טובה. יש במדינה מספר חברות סלולר שמציעות חבילות גלישה זולות לתיירים, בהן Vodafone ו-T-Hrvatski, ואת הסים המקומי שלהן תוכלו לקנות גם בקיוסקים הפזורים ברחבי המדינה (ונקראים tisak). שימו לב שהחבילות הללו פועלות רק בתוך גבולות המדינה; אם תחצו את הגבול למדינה שכנה, תצטרכו לרכוש חבילת גלישה מקומית אחרת.

בטיחות ובריאות

קרואטיה נחשבת מדינה בטוחה במיוחד לטיול, ובכל זאת, באזור הגבול עם סרביה ועם בוסניה-הרצגובינה זיכרונות המלחמה מלפני שלושים שנה עדיין רוחשים מתחת לפני השטח, ומומלץ להימנע משיחות פוליטיות על ההיסטוריה הטעונה של מדינות יוגוסלביה לשעבר. כמו כן, באתרי התיירות הסואנים שלאורך הריביירה האדריאטית, מומלץ להיזהר מכייסים. לא סתם מוצבים שוטרים וסדרנים בכל פינת רחוב בספליט ובדוברובניק.

מאכלים מקומיים

כמו כל דבר אחר במדינה, גם המטבח המקומי מחולק לרצועת החוף ולפנים המדינה. הדגש בערי החוף של קרואטיה הוא על דגים ומאכלי ים טריים, וניכרת בהן השפעה איטלקית חזקה מן השכנה שבמערב. בפנים המדינה, לעומת זאת, מורגשת ההשפעה של הונגריה ושל האימפריה העות'מנית, וגם של מזג האוויר הקריר יותר. אם תבקרו בזאגרב ותרצו לנסות את האוכל המקומי, יגישו לכם בצקים מסוגים שונים, קבבים וממולאים עם אורז ובשר. בדומה לשאר מדינות הבלקן, גם בקרואטיה פופולריים מאוד הקפה הטורקי וליקר השזיפים שנקרא Slivovica.

בחרו עיר