כל מה שרציתם לדעת עלצ'כיה.

מידע כללי

צ'כיה שבמרכז אירופה ידועה בעיקר בבירתה היפה והציורית, וגם בבירה המצוינת שמייצרים בה, אבל גם מחוץ לפראג יש המון מה לראות ולעשות. המדינה כוללת שני חבלים היסטוריים חשובים, בוהמיה ומורביה, ותוכלו לטייל בה בטירות עתיקות כמו טירת קרומיז' שבמורביה, אתר מורשת העולם של אונסק"ו, לבקר בעיירות ספא יפהפיות כדוגמת קרלובי וארי, לצאת לטרקים בין הרים, נהרות ואגמים פסטורליים, להעמיק לתוך מערות קרסטיות ואפילו לעשות סקי באתרים כמו שפינדלרוב מלין. לצ'כיה יש גם מורשת יהודית מפוארת, שניכרת היטב בפראג וגם מחוצה לה, למשל במעוז הבירה של המדינה, פילזן שבמרכז בוהמיה, שם נמצא בית הכנסת השלישי בגודלו בעולם.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

מזג האוויר בצ'כיה ממוזג – בחורף קר מאוד ומושלג, ובשאר עונות השנה נעים. העונה המומלצת ביותר לטיול בפראג היא בסוף האביב או בתחילת הסתיו, בחודשים מאי וספטמבר, שכן בשיא עונת התיירות (יוני-אוגוסט) רוב האתרים עמוסים וצפופים להחריד.

ויזה ומעברי גבול

כמו בכל מדינות האיחוד האירופי, ישראלים אינם זקוקים לאשרת כניסה כדי לטייל בצ'כיה עד 90 יום. טיסות ישירות של אל על, חברת התעופה הצ'כית וחברות תעופה מוזלות נוחתות בפראג, ואפשר לטוס גם למדינות השכנות פולין, גרמניה, סלובקיה ואוסטריה ולהמשיך משם במכונית שכורה או בתחבורה ציבורית.

מטבע מקומי

על אף שצ'כיה חברה באיחוד האירופי, המטבע המקומי היה ונשאר הקורונה. כמו ברוב ערי אירופה, גם כאן מומלץ להצטייד בנמל התעופה רק בסכום כסף קטן לנסיעה במונית או באוטובוס מנמל התעופה, ואת שאר הכסף להמיר בעיר עצמה. יש משרד חלפנות מומלץ בשם Exchange ברחוב Kaprova 14/13 שברובע יוספוב (סגור בימים שבת וראשון). כמו כן, תוכלו למשוך כסף מזומן מכספומטים רבים הפזורים בערים הגדולות.

סים מקומי ואינטרנט

תוכלו לקנות בפראג סים מקומי של שתי חברות הסלולר הגדולות, O2 ו-T Mobile. עלותו של סים מקומי היא כ-300 קרונות לנפח גלישה של עד שני ג'יגה.

בטיחות ובריאות

צ'כיה היא מדינה בטוחה לטיול, ולא תיתקלו בה בבעיות רציניות למעט הכייסים הידועים לשמצה של פראג. כמו בכל יעד אחר, גם כאן מומלץ להשגיח היטב על החפצים האישיים שלכם. מי הברז של צ'כיה בטוחים לשתייה.

מאכלים מקומיים

המטבח הצ'כי המסורתי מורכב בעיקר מבשר וכופתאות, וארוחה טיפוסית כוללת מרק, כופתאות, כרוב כבוש ומנת בשר (חזיר, ברווז או בקר). אם זו לא בדיוק כוס התה שלכם, יש בערים ובעיירות הגדולות של צ'כיה גם שפע מסעדות אתניות, מאוכל איטלקי ועד הודי, וכמובן גם מסעדות מזון מהיר. לקיורטוש ההונגרי קוראים כאן טרדלניק, והגרסה הצ'כית של המאפה עשויה מבצק עבה יחסית ונמוך יותר בגובהו. בשנים האחרונות הוא פופולרי מאוד ונמכר בכל פינת רחוב בפראג ובצ'כיה כולה, ותוכלו לבחור בין שלל מילויים כמו תותים וקצפת, שוקולד או גלידה.

בחרו עיר