כל מה שרציתם לדעת עלקפריסין.

מידע כללי

האי הקרוב ביותר לישראל הוא יעד פופולרי לגיחה קצרה, והוא אהוב על משפחות שנוהרות לפאפוס וגם על בליינים שנמשכים אל חיי הלילה הסוערים של איה נאפה. הוא מתהדר בחופים מרהיבים ובשמש נצחית, ורוב התיירים מגיעים לכאן כדי ליהנות מבטן-גב, מספורט ימי ומבילויים, אך קפריסין היא גם כפרים מסורתיים, נופים הרריים בהרי טרודוס, היסטוריה עתיקה – יישובים מתקופת האבן לצד אמנות ביזנטית –וגם הווה פוליטי סוער, כפי שמעידה עיר הבירה החצויה ניקוסיה. האי אמנם קטן יחסית, אך מגוון להפליא: מוזיאונים ואתרים ארכיאולוגיים, כפרי דייגים ועיירות ציוריות, מפרצים של מי טורקיז ואפילו סקי בחורף. וכל זה במרחק קפיצה קטנה מישראל.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

מזג האוויר בקפריסין נוח, האקלים ים תיכוני והאי נהנה מ-300 ימי שמש בשנה, כך שאפשר לטייל בו לאורך כל השנה. הקיץ בקפריסין חם כמו בישראל, העונה הגשומה היא נובמבר-אפריל, וינואר הוא החודש הקר ביותר. ישראלים רבים בוחרים לנפוש או לטייל בקפריסין בעונות המעבר, אך גם בחורף יש לאי מה להציע: המחירים זולים יותר, מוקדי העניין צפופים פחות ואפשר ליהנות גם מסקי בהרי טרודוס.

ויזה ומעברי גבול

ישראלים אינם זקוקים לאשרה כדי לטייל בקפריסין היוונית, אך חשוב להתייחס גם למעבר בין הצד היווני לטורקי: על פי חוק, ישראלים רשאים לעבור לצד הטורקי של האי בתנאי שהם חוזרים לישון בקפריסין היוונית. אל קפריסין היוונית תוכלו להגיע מנמלי התעופה בן גוריון ורמון, בטיסות ישירות שנוחתות בפאפוס או בלרנקה (לשם יש טיסות גם מנמל התעופה בחיפה). אפשרות נוספת היא לשוט לקפריסין מנמל חיפה ולעגון בנמלים של לימסול או לרנקה.

מטבע מקומי

קפריסין היא חלק מהאיחוד האירופי, והמטבע הנהוג בה הוא האירו. כספומטים פזורים כמעט בכל מקום בערים ובעיירות הגדולות, וכרטיסי אשראי בינלאומיים מכובדים ברוב בתי-העסק.

סים מקומי ואינטרנט

מומלץ לרכוש כרטיס סים מקומי של חברות הסלולר המקומיות, CYTA, MTN או PrimeTel, הנמכרים בנמלי התעופה, בקיוסקים ובחנויות הסלולר. אם בכוונתכם לטייל באזור ההרים, שם הקליטה מוגבלת, מומלץ להוריד מראש אפליקציות ניווט שיאפשרו לכם לנווט גם ללא גישה לאינטרנט.

בטיחות ובריאות

קפריסין היוונית נחשבת אחת המדינות הבטוחות בעולם, אך כמו בכל מקום אחר, גם כאן מומלץ להשגיח היטב על החפצים שלכם. אם בכוונתכם לעבור לצד הטורקי של האי, דעו מראש שהרשויות היווניות לא יוכלו לטפל בכם בכל מקרה חירום שמצריך סיוע. כמו כן, בעת קניית ביטוח נסיעות, ודאו שהפוליסה מכסה גם את קפריסין הטורקית.

מאכלים מקומיים

בדומה ליוון, המטעמים המפורסמים ביותר הם הגבינות, כולל חלומי המוגשת קלויה על גריל או בסלט יווני. בטברנות המקומיות תיהנו מסופלקי ומשאר מאכלים יווניים מוכרים. הקינוח המפורסם ביותר באי הוא פירות מסוכרים, והקפה המקומי הקר והמרענן נקרא פראבי.