כל מה שרציתם לדעת עלרומניה.

מידע כללי

רומניה עלתה בשנים האחרונות על מפת התיירות ובצדק. היא התברכה בנוף המרהיב של הרי הקרפטים, המרושתים במסלולי הליכה, וגם בדלתא הפראית של נהר הדנובה, הנשפך אל הים השחור ויוצר אזור ביצות ייחודי ומושלם לדיג, לשיט ולצפרות. יש בה טירות מרשימות כמו טירת פלש שבסינאיה היפה, ערים היסטוריות כמו סיביו, סיגישוארה או בראשוב (לסקי בחורף), וגם הרבה מאוד פולקלור, מנזרים עטורים בציורי קיר ומכרות מלח שיותירו אתכם פעורי פה. ועוד לא הזכרנו את הבירה התוססת בוקרשט, עם ארמון הפרלמנט האדיר שלה - אחד המבנים הגדולים בעולם - וכמובן גם את טירת בראן המפורסמת, הסובבת סביב אגדת דרקולה.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

עונת השיא בתיירות היא יוני-אוגוסט, כשמזג האוויר שטוף שמש, אך עלול להיות גם חם מאוד בבוקרשט ובאזור הים השחור. בשלהי האביב ובסתיו מומלץ מאוד לטייל בהרי הקרפטים, אך כדאי להביא בחשבון שמוקדי עניין מסוימים נכנסים לתרדמת חורף. עונת הסקי מגיעה לשיאה בדצמבר-מרץ, וערים עתיקות כמו בראשוב וסיביו נראות רומנטיות במיוחד כשהן מכוסות במעטה של שלג.

ויזה ומעברי גבול

ישראלים אינם זקוקים לאשרה כדי לטייל ברומניה עד 90 יום. טיסות מישראל נוחתות בנמל התעופה של בוקרשט, ובעונה יש גם טיסות ישירות של חברות לואו קוסט לטימישוארה, לסיביו, ליאשי או לקלוז'-נאפוקה. כמו כן, אפשר להיכנס לרומניה גם בדרך היבשה, מהונגריה, בולגריה, סרביה, אוקראינה או מולדובה.

מטבע מקומי

רומניה חברה אמנם באיחוד האירופי אבל לא בגוש האירו, והמטבע שלה נקרא ליי. תוכלו למצוא כספומטים בכל פינת רחוב, ואת שערי החליפין הטובים ביותר להמרת כספים תקבלו בבנקים ולא במשרדי החלפנות.

סים מקומי ואינטרנט

רומניה מרושתת היטב באינטרנט אלחוטי. סים מקומי תוכלו לקנות כמעט בכל קיוסק, או בחנויות של חברות סלולר כמו Vodafone, Telecom או אורנג', תמורת כ-30 ליי ל-60 ג'יגה.

בטיחות ובריאות

רומניה היא מדינה בטוחה לטיול, אך כמו בכל מקום אחר, שמרו היטב על החפצים האישיים שלכם, במיוחד באזורים הומי אדם. מי הברז אינם מומלצים לשתייה, ועדיף להצטייד במים מינרליים.

מאכלים מקומיים

המטבח הרומני שרובנו מכירים מסתכם בקבבים נפלאים ובממליגה (המקבילה המקומית לפולנטה), אבל האוכל המקומי עשיר במרקים, בנקניקיות, בבשר כבש, חזיר ודגים, וגם בכרוב ממולא שנקרא סרמאלה. לקינוח, אל תוותרו על הפפנש.

בחרו עיר