כל מה שרציתם לדעת עלמלטה.

מידע כללי

מדינת האיים הקטנה יושבת במרכז הים התיכון, בין סיציליה לחופי אפריקה. היא מורכבת מאיים מיושבים – מלטה וגוזו – ומשלושה איים קטנטנים ולא מיושבים, שהגדול בהם נקרא קומינו והוא שמורת טבע. מלטה הפכה בשנים האחרונות ליעד אהוב על שוחרי בטן גב, וגם על אוהבי היסטוריה וטבע. היא ידועה במזג האוויר הנוח שלה רוב חודשי השנה, וגם בעיירות נופש תוססות כמו סנט ג'וליאן, לצד אתרים ארכיאולוגיים ואפילו פרהיסטוריים כמו חג'ר אים, תצורות סלע מרשימות ומערות כחולות. ואלטה המרתקת ומוקפת החומה היא עיר הבירה הקטנה ביותר באיחוד האירופי, וכדאי לבקר גם בערים כמו מדינה ורבאט, שההשפעה הערבית על מלטה ניכרת היטב גם בשמותיהן. בזכות השילוב המרתק בין נופים ומפרצים לכנסיות ולמבנים היסטוריים בני אלפי שנים, זכתה מלטה לכינוי "המוזיאון הפתוחה גדול ביותר בעולם".

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

עונת התיירות במלטה מגיעה לשיאה בקיץ, אבל רבים יאמרו לכם שזו לא העונה המתאימה לביקור שכן החום כבד מאוד, וגם עומס התיירים והמחירים הגבוהים מכבידים לא פחות. גם החורף מומלץ פחות, שכן האי חשוף לסערות ולרוחות, אף על פי שכדאי לשקול ביקור במלטה בזמן הקרנבל הססגוני שלה בפברואר. העונות המושלמות לביקור הן האביב והסתיו, כשהמחירים נמוכים יחסית ומזג האוויר נוח.

ויזה ומעברי גבול

אזרחי ישראל אינם זקוקים לאשרת כניסה כדי לבקר במלטה עד 90 יום. בעבר ניתן היה להגיע למלטה רק בטיסות קונקשן (מרומא או מיעדים אחרים), אך בשנים האחרונות יש טיסות ישירות של אייר מלטה (כשלוש שעות טיסה).

מטבע מקומי

מלטה חברה באיחוד האירופי, והמטבע הנהוג בה הוא האירו, כך שתוכלו להגיע מצוידים בכסף מקומי כבר מהארץ, ויש גם כספומטים בכל הערים הגדולות (אך כדאי לזכור שעל כל משיכה תשלמו עמלה לחברת האשראי).

סים מקומי ואינטרנט

מלטה מרושתת היטב מבחינת אינטרנט אלחוטי, אך אם תרצו לשכור רכב צמוד ולנווט בכבישים, מומלץ לקנות סים מקומי של Go Mobil או Vodafone, שיעלה לכם בסביבות 20 אירו לעשרה ג'יגה.

בטיחות ובריאות

מלטה היא מדינה בטוחה מאוד לטיול. דבר אחד שכדאי לזכור הוא שנוהגים כאן בצד שמאל – שימו לב לתנועה כשאתם חוצים את הכביש, והיזהרו בנהיגה שכן המלטזים נוהגים בפראות.

מאכלים מקומיים

המטבח המלטזי כולל ערב רב של השפעות מתרבויות שונות ששלטו באי. מטבע הדברים, הוא עשיר בדגים ובמאכלי ים, ובנוסף לכך עושים בו שימוש בשר ארנבת וחזיר. המאפה הלאומי נקרא פסטיצי, שמזכיר קצת את הבורקס וממולא בגבינה, בבשר או באפונה.

בחרו עיר