כל מה שרציתם לדעת עלסלובניה.

מידע כללי

סלובניה היא מדינה קטנה אך עשירה בנופים מרהיבים. זו אחת המדינות הירוקות בעולם, ואין ספק שמוקד העניין מספר אחת שלה הוא הטבע, לצד אינספור אפשרויות לפעילויות חוץ ואקסטרים, כמו סקי, טיפוס הרים, דאייה ורפטינג. אגם בלד הציורי מככב באינספור תמונות אינסטגרם, ושוחרי הטבע שביניכם ייהנו לטייל בפארק הלאומי טריגלאב, באגם בוהין ובקניון וינטגאר, או לחקור את מערות שקוציאן ופוסטוינה. אבל יש בסלובניה גם עיירות עתיקות וערים המתהדרות באדריכלות מרשימה, במוזיאונים ובאווירה קוסמופוליטית, מעיירות הנמל הוונציאניות שלאורך קו החוף ועד אולמות הקונצרטים של ליובליאנה היפה, וברחבי המדינה פזורים גם כפרים קטנים, מבצרים וחבלי יין מעניינים. ומאחר שמדובר במדינה קטנה כל כך, היא מושלמת לטיולי כוכב.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

האקלים בסלובניה מתון אך מגוון: מהאקלים האלפיני של צפון-מערב המדינה ועד האקלים הים תיכוני שלאורך קו החוף. הקיץ מושלם לטיולים ברגל, אבל זו גם עונת השיא בתיירות כך שהמחירים גבוהים ומוקדי התיירות עמוסים מאוד. האביב והסתיו מושלמים לטיול בהרים, והחורף הוא שעתם היפה של חובבי הסקי.

ויזה ומעברי גבול

ישראלים אינם זקוקים לאשרה כדי לשהות בסלובניה עד 90 יום. המדינה חברה באיחוד האירופי, ותוכלו לעבור אליה בקלות מאיטליה, מאוסטריה, מהונגריה ומקרואטיה הגובלות בה. הדרך הנוחה ביותר להגיע לכאן היא בטיסה ישירה של אל על או ישראייר לליובליאנה.

מטבע מקומי

המטבע הרשמי בסלובניה הוא האירו. לא חסרים כספומטים בכל עיר ועיירה גדולה, וכרטיסי האשראי הבינלאומיים מכובדים כמעט בכל מקום.

סים מקומי ואינטרנט

סלובניה מרושתת היטב בכל מה שקשור לאינטרנט האלחוטי, ובכל קיוסק או תחנת דלק תוכלו לקנות סים מקומי של חברות הסלולר הגדולות (Telekom, A1 או Telemach).

בטיחות ובריאות

סלובניה היא מדינה בטוחה מאוד לטיול. עם זאת, בערים הגדולות מומלץ לפקוח עין על התיק ועל החפצים שלכם, ובכבישים כדאי להיזהר מנהגים שיכורים.

מאכלים מקומיים

המטבח הסלובני פשוט מאוד, כבד ועשיר בבשר, והוא מושפע בעיקר מהמדינות השכנות. מאוסטריה אימצה סלובניה את הנקניקייה (klobasa) ואת השניצל הווינאי (dunajski zrezek). מאיטליה הגיעו הרביולי והניוֹקי (njoki), והונגריה תרמה למטבח המקומי את הגולאש (golaž), את נזיד הפפריקש (paprikaš) ואת הקרפ המקומי, הממולא בריבה או באגוזים וטבול בשוקולד (palačinke).

בחרו עיר