כל מה שרציתם לדעת עלאוקראינה.

מידע כללי

אוקראינה היא מדינה ענקית ומגוונת מאוד – במערב מתנשאים הרי הקרפטים, ואילו במזרח משתרעים מישורים ושדות חיטה אינסופיים, לצד יערות שחורצים יובליו הרבים של נהר הדנייפר. ובכל זאת, אוקראינה נותרה במידה רבה מחוץ למסלול התיירות, ומטיילים רבים מתייחסים אליה בעיקר כיעד להשתטחות על קברו של הרבי נחמן מברסלב. אבל אם תתנו לה הזדמנות, תגלו באוקראינה ערים מרשימות, כל אחת מהן שונה באופייה: קייב הבירה היא עיר מונומנטלית, וגם מעוזה הרוחני והשלטוני של אוקראינה, לבוב העתיקה מזכירה באווירתה ערים רבות באירופה, אודסה היא עיר יפה לשפת הים השחור ודניפרו אמנם מוכרת פחות למטייל הישראלי, אבל זו עיר צעירה ותוססת שתעניק לכם תחושה של גילוי יעד חדש וכמעט בתולי.

מזג אוויר ועונות מומלצות לטיול

מזג האוויר באוקראינה נעים עד חם בקיץ, וקפוא עד מושלג ואפור בחורף. עונת השיא בתיירות היא יולי-אוגוסט, אבל אוקראינה יפה מאוד גם באביב ובראשית הסתיו הקרירים יותר. בחורף הטמפרטורה צונחת אל מתחת לאפס, אבל יש קסם רב גם בביקור בעיר מושלגת, במיוחד סביב חג המולד, ואם אתם חוששים ממזג האוויר הקפוא של קייב, כדאי לזכור שבאודסה מזג האוויר מעט נוח יותר.

ויזה ומעברי גבול

ישראלים אינם זקוקים לאשרה כדי לשהות באוקראינה עד 90 יום. יש טיסות ישירות מישראל לקייב, ללבוב, לאודסה, לדניפרו וליעדים נוספים. תיאורטית אפשר להיכנס למדינה גם בדרך היבשה, מפולין, סלובקיה או הונגריה, אבל אל תשכחו שאוקראינה מדינה ענקית, והנסיעה במכונית או ברכבת תגזול זמן רב.

מטבע מקומי

המטבע באוקראינה הוא הגריבנה, והוא חלש יחסית כך שאוקראינה היא מדינה זולה לטיול. אין אפשרות להצטייד בגריבנה בנמל התעופה בארץ, ותצטרכו לקחת אתכם דולרים או אירו ולהמיר אותם עם ההגעה לנמל התעופה. במשרדי חלפנות תקבלו שערי המרה טובים יותר, ובערים הגדולות תוכלו אפילו להמיר שקלים לגריבנה.

סים מקומי ואינטרנט

הקליטה וגם פריסת האינטרנט האלחוטי בערים הגדולות של אוקראינה טובה מאוד, אבל באזורי הכפר אתם עלולים לגלות שאין כמעט קליטה. מומלץ להצטייד בסים מקומי של החברות הגדולות, כמו Lifecell או Vodafone, הנמכר בחנויות של חברות הסלולר וכמעט בכל קיוסק.

בטיחות ובריאות

אין צורך בחיסונים לקראת הביקור באוקראינה. אם תבקרו באזורי הכפר בחודשי הקיץ, מומלץ להצטייד בתרסיס נגד יתושים. ובכלל, עדיף שלא תשתו מי ברז באוקראינה.

מאכלים מקומיים

המטבח האוקראיני עשיר בבשר ובנקניקים, בתפוחי אדמה, בפטריות, באוכמניות ועוד. בין המנות הפופולריות אפשר למצוא את הבורשט, וגם ורניקי (כיסוני בצק) ממולאים בבשר או בתפוחי אדמה, כרוב ממולא ועוד.